Termín
19. května 2026
Účastníků
45
Odjezd
Trnava / Skalica
Program výletu
Ve středu 19. května 2026 jsme se společně s účastníky ze Slovenska vydali poznávat tradice, řemeslnou zručnost a chutě střední Moravy. Výlet s názvem „Střední Morava – umění předků" nabídl pohodový den plný zajímavých míst, regionálních specialit i příjemné atmosféry.
Ráno jsme vyrazili z Trnavy a Skalice směrem na Hanou. Kvůli dopravním komplikacím jsme dorazili do Čech pod Kosířem s mírným zpožděním, a proto bylo nutné upravit původní harmonogram programu. Abychom stihli všechny hlavní body výletu v pohodovém tempu, museli jsme tentokrát vynechat plánovanou procházku zámeckým parkem. Účastníci však tuto změnu přijali s pochopením a celý den si i přesto velmi užili.
První zastávkou bylo Muzeum kočárů v Čechách pod Kosířem, které patří mezi nejzajímavější svého druhu ve střední Evropě. Během komentované prohlídky jsme obdivovali nádherně restaurované historické kočáry, saně i další unikátní exponáty připomínající dobu, kdy cestování mělo zcela jinou podobu než dnes. Velký obdiv vzbudila nejen precizní práce tehdejších řemeslníků, ale také nadšení a vyprávění průvodců, kteří dokázali historii doslova oživit před očima návštěvníků.
Po přesunu do Litovle nás čekal společný oběd v restauraci Záložna. Následovala návštěva pivovaru Litovel, kde jsme se dozvěděli více o tradiční výrobě českého piva a historii pivovarnictví na Hané. Nechyběla ani ochutnávka, která potěšila většinu účastníků a přispěla k příjemné atmosféře celého odpoledne.
Další zastávkou byly Loštice a zdejší Muzeum olomouckých tvarůžků. Účastníci si se zájmem prohlédli expozici věnovanou výrobě této typické moravské speciality a dozvěděli se mnoho zajímavostí o historii i samotném procesu výroby. Na závěr nechyběla ani návštěva Tvarůžkové cukrárny, kde si mnozí dali kávu, ochutnali netradiční dezerty nebo si zakoupili drobné regionální produkty domů.
Na zpáteční cestě jsme si zpříjemnili čas malou tombolou — výherkyněmi se staly paní Júlia a paní Alojzia, které si jako ceny odvezly víno a učebnici hanáčtiny. 😊
Celý den se nesl ve velmi příjemné náladě a účastníci byli s programem velmi spokojeni. Výlet nabídl krásné spojení historie, tradičních řemesel i regionálních chutí a opět potvrdil, že společné cestování přináší nejen nové zážitky, ale také mnoho milých setkání a společných vzpomínek. Děkujeme všem účastníkům za příjemně strávený den a těšíme se na další společné výlety v rámci projektu Seniorské cestování 2026.
Co říkají účastníci
Paní JUDr. Darina
„Moravu mám rada, a to aj preto, lebo patrím k tej časti našej generácie, ktorá stále Čechy a hlavne Moravu považujeme za našu druhú krajinu. Som veľmi šťastná, že som sa mohla tohto zájazdu zúčastniť. Program, ktorý ste vybrali, bol veľmi dobrý, vrátane obeda. Musím vyjadriť spokojnosť i so sprievodcami, ktorí nás výletom sprevádzali. Som rada, že sa takéto niečo usporiadalo a verím, že to nebol posledný výlet v rámci tohto projektu. Ďakujem a želám vám veľa dobrých nápadov a úspechov."
Paní Ľubomíra
„Ďakujem za deň plný zážitkov. Výlet sa mi veľmi páčil, chválim našich sprievodcov, ktorí sa o nás starali, a dúfam, že sa ešte budem môcť zúčastniť podobného výletu."
Paní Alena
„Od začiatku až do konca perfektne zorganizované návštevy múzea kočárov, múzea pivovaru aj tvarůžku. Výklady v týchto múzeách boli nad moje očakávanie. Veľká vďaka patrí českému sprievodcovi. Ďakujem a teším sa nabudúce."
Paní Jarmila
„Veľmi sa mi páčilo, bol zaujímavý program. Páčilo sa nám v múzeu kočiarov, v pivovare Litovel aj múzeu a predajni tvarůžkov. Aj obed bol veľmi dobrý. Keď budete robiť podobné výlety, rada sa zúčastním."
Fotogalerie





















